Странице

понедељак, 7. новембар 2016.

Nikola Kalinić

Nebeski skakač, nadimak koji je dobio po sjajnim zakucavanjima i prelepim blokadama na Svetskom prvenstvu u Španiji 2014. godine, rođen je 8. novembra 1991. godine u Subotici. Cela porodica Kalinić je sportski obojena. Otac Zoran je proslavljeni stonoteniski reprezentativc, majka Dragica profesionalno se bavila odbojkom, a istim putem krenula je i Nikolina starija sestra Mina, dok je brat Uroš vaterpolista.

Dok nije otkrio košarku kratko se zadržao na karateu, zatim je pokušao da prati brata na vaterpolu, ali je brzo odustao. Uspešno je prošao sve selekcije Spartaka do prvog tima, u kojem mu je trener bio Blagoje Ivić. Plasirali su se u Prvu B ligu bez poraza, a zatim odigrali neoliko prijateljski utakmica sa Crvenom zvezdom za koju su igrali Kešelj, Bjelica, Štimac, a sa klupe predvodio Svetislav Pešić. Nikola je odigrao dobo u tim susretima i privukao pažnju trenera Pešića. Ali na kraju sezone odlaskom Pešića iz Zvezde, Nikola je ostao samo zabeležen kao talenat iz Subotic. Potom je Zvezda ušla u jednu od najtežih sezona u istoriji, u kojoj se klub našao pred gašenjem. Godinu dana kasnije na preporuku Bože Maljkovića (tada potpredsednika Zvezde) uz nekoliko novajlija i juniora Kalinić je došao na probu u Zvezdu. Posle uspešnog turnira u Banjaluci izgledalo je da će zaigrati za voljeni klub, čak je prošao i kompletne pripreme kod trenera Mihaila Uvalina. Ali klubu sa Malog Kalemegdana pred početak sezone 2010/11 odlučio je da dovede neki starije igrače i posle tri meseca, otišao je iz Zvezde a da za nju nije odigrao nijednu zvaničnu utakmicu.

Iz Zvezde je otišao u KK Novi Sad i sa svega 19 godina imao je već zapazenu rolu u tada reklo bi se preslaboj ekipi. Na 23 utakmice u Prvoj ligi sezone 2010/11 davao je po utakmici prosečno 7,7 poena, 3,4 skoka i 0,7 asistencija. Za dva poena je šutirao je dobrih 53,6 % (iz 4,7 pokušaja po meču), a za tri svega 23,8 % (iz 1,8 pokušaja po meču), dok je sa linije slobodna bacanja imao 80,6 % (iz 1,5 pokušaja po meču).

Na kraju sezone dolazi do fuzije KK Novi Sad s' KK Vojvodinom i nastaje KK Vojvodina Srbijagas. Te 2011/12 sezone se vidi veći napredak u igri mladog Nikole, koji u tada već jakom sastavu Vojvodine popravlja svoju statistiku i na 34 utakmice u proseku daje 9 poena, uz 3,8 skokova i 1,7 asistencija za 24,4 minuta koliko je provodio na parketu. Za dva poena opet je dobro šutirao 58,6 % (iz 4,7 pokušaja po meču), a uspeo je da popravi i šut za tri poena na 32 % (iz 1,9 pokušaja po meču). Te godine Voša je bila prva u Košarkaškoj ligi Srbije (KLS) i među četiri tima u Super ligi Srbiji, ali nastup u ABA ligi obezbedila su samo prva tri tima, tako da je Nikola i sledeću sezonu igrao u KLS.

Sledeće sezone Nikoli se dešava pravi bum, postaje nosilac tima, Vojvodina ponovo osvaja prvo mesto u KLS i plasirala se u Super ligu Srbije. I tu je zauzela četvrto mesto i obezbedila plasman u ABA ligu, ali zbog finansijski problema odustaje od regionalne lige. Nikola na 42 utakmice u proseku daje 10,6 poena uz 4,2 skoka i 2,1 asistenciju za 25,8 minuta koliko je provodio na parketu. Za dva poena je opet odlično šutirao 60,3 % (iz 5,6 pokušaja po meču), trojke neverovatnih 38,1 % (iz 1,5 pokušaja po meču) i slobodna bacanja 77,6 % (iz 2,8 pokušaja po meču).

U sezone 2013/14 prelazi u Radnički koji je upravo zamenio Vojvodinu u ABA ligi i tada prvi put nastupa i u regionalnoj ligi, ali i evropskim takmičenja pod okriljem ULEB-a, Evrokupu. Na 25 utakmice u dresu Radničkog u ABA ligi prosečno je beležio 6,4 poena i 4 skoka, 1,4 asistencije po meču za 23,1 minuta koliko je provodio na parketu. Bio je to dosta skromnan njegov nastup u regionalnoj ligi sa indeksom korisnosti od 8, ali to je njegova prva sezona sa dve utakmice sedmično, plus prethodno leto je proveo na tri reprezentativna takmičenja. Za dva poena je šutirao 42,9 % (iz 3,6 pokušaja po meču), za tri 30,6 % (iz 2 pokušaja po meču), za jedan  73,1 % (iz 2,1 pokušaja po meču). U prvoj sezoni u regionalnoj ligi najbolje partije je pružio protiv Igokee, Zadra i MZT-a. Protiv Igokee je postigao 12 poena i uz sedam skokova i četiri asistencije imao ukupni indeks korisnosti 24. Ništa lošiji nije bio ni protiv Zadra kada je postigao 11 poena uz 13 skokova i jednu asistenciju imao ukupni indeks korisnosti 25. Najviše poena 18 postigao je protiv MZT-a u Skoplju a uz to zabeležio je i pet skokova i dve asistencije imao ukupni indeks korisnosti 24.

U Evrokupu je bio dosta bolji, Radnički je prošao u drugi krug (Top 32), a Nikola na 16 utakmica po meču imao učinak od 10,2 poena, 3,5 skokova, 2,6 asistencija za 25,33 minuta koliko je provodio na parketu. Za dva poena je šutirao 62,4 % (iz 5,3 pokušaja po meču), trojke 38,1 % (iz 1,3 pokušaja po meču) i slobodna bacanja 68,8 % (iz 3 pokušaja po meču). Zanimljivo je da je najbolju partiju na evrosceni pružio protiv Neptunasa, kada je postigao 17 poena i to bez promašaja uz sedam skokova, za indeks korisnosti 30.

U Superligi je pružao najbolje partije u sezoni i imao prosečan indeks korisnosti 15. Na 16 utakmica prosečno je beležio 11,1 poena, 5,2 skoka i 2,8 asistencija po meču za 29,3 minuta koliko je provodio na parketu. Za dva poena je šutirao 58 % (iz 4,8 pokušaja po meču), trojke 35 % (iz 3,1 pokušaja po meču) i slobodna bacanja 80 % (iz 3,1 pokušaja po meču). Radnički je zauzeo četvrto mesto u Super ligi Srbije i tako obezbedio učešće u ABA ligi.

Uvek je imao uzlaznu putanju u svim klubovima gde je igrao, praktično od meseca do meseca, pa je na kraju sezone napustio Kragujevac i potpisao trogodišnji ugovor sa Crvenom zvezdom. Veliki deo priprema sa novim klubom je propustio zbog reprezentativnih obaveza na Svetskom prvenstvu. U početku sezone je bio očigledan njegov umor, ipak kako je sezona odmicala pružao je sve bolje igre i tako postao najkonstantnijim igračem crveno-belih. U crveno-belom dresu osvojio je prvi klupski trofej u karijeri i to je bio Kup Radivoja Koraća za 2015. godinu.

Sa crveno-belima zabeležio je i prve nastupe u Evroligi i ostvario plasman u Top 16 fazu i to kao prvi srpski tim koji je to uradio sa drugog mesta u grupi i sa pozitivnim skorom pobeda i poraza. Na 24 utakmice najelitnijeg evropskog takmičenja prosečno je beležio 9,2 poena, 4 skoka i dve asistencije po meču za 26 minuta koliko je provodio na parketu. Za dva poena je šutirao 47 % (iz 4,7 pokušaja po meču), trojke 35,5 % (iz 2,5 pokušaja po meču) i slobodna bacanja 62,7 % (iz 3,1 pokušaja po meču). Najbolje partije je pružio protiv Galatasaraja i Real Madrida. Protiv Galatasaraja je postigao 21 poen i uz pet skokova i jednu asistenciju imao ukupni indeks korisnosti 19. Protiv Reala je imao ukupni indeks korisnosti 17, a uz 11 postignuta poena, zabeležio je šest skokova i sedam asistencija.

U ABA ligi Crvena zvezda je ubedljivo zauzela prvo mesto nakon 26 kola ligaškog dela ABA lige sa skorom 24/2, i tako ušla u plej-of. U ligaškom delu Nikola je dva puta bio najkorisniji igrač utakmice. Protiv Levskog (99:58) je imao ukupni indeks korisnosti 32, postigao je 22 poena, uz sedam skokova i dve asistencije. Protiv Mega Leksa (77:75) je imao ukupni indeks korisnosti 25, uz 19 postignuta poena, zabeležio je šest skokova i četiri asistencije. Nikola Kalinić je bio junak trijumfa i protiv Budućnosti (77:76), on je postigao odlučujuće poene iz veoma teške situacije, posle promašenog penala Markusa Vilijmsa samo pet sekundi pre kraja meča. To je bila prva pobeda u Podgorici još od maja 2005. godine. U plej-ofu se istakao sa svojom dozom sportske drskosti koja je često rivale dovodila do ludila, ali je i bila neophodna u borbi za trofeje. To je naročito bilo izraženo u polufinalu kada je uz Dženkinsa bio najzapaženiji za eliminaciju večitog rivala, plasman u finale ali i u Evroligu. U svakoj od tri najbitnije pobede u sezoni Nikola Kalinić bio je igrač koji je doneo prevagu Crvenoj zvezdi postizao neke od ključnih trojki kada se "lomila" utakmica, ali i sjajnom igrom u odbrani, odnosno "bananama", osujetio nekoliko važnih ofanzivnih akcija crno-belih. U prvom meču polufinalne serije plej-ofa ABA lige protiv partizana (73:64) bio je najkorisniji igrač sa indeksom 20, a postigao je i 13 poena, uz 4 skoka, 3 asistencije i 4 blokade. Nikola je bio najkorisniji igrač i u drugoj polufinalnoj pobedi Crvene zvezde (95:85) sa 25 poena (šut iz igre 9/10), osam skokova i dve blokade što je bilo dovoljno za ukupni indeks 29. U trećoj, odlučujućoj pobedi Zvezde (81:73) dao je 11 poena uz 4 skoka i jednu asistenciju. Iako nije važio za najboljeg šutera u četiri meča polufinalne serije imao je 10/15 šut za tri poena, a posebno je imponovalo to što je pogađao u momentima kada se utakmica lomila.

Na 34 utakmica ABA lige i plej-ofu 2014/15 sezone prosečno je beležio 10,2 poena, 4,1 skoka i 1,5 asistencija i 1 osvojena lopta po meču za 22,8 minuta koliko je provodio na parketu. Za dva poena je šutirao 62 % (iz 4 pokušaja po meču), trojke 38,2 % (iz 3,2 pokušaja po meču) i slobodna bacanja 71,8 % (iz 2,1 pokušaja po meču).

Sa Crvenom zvezdom je osvojio i titulu naconian šampiona, što predstavlja prvu titulu šampiona Srbije od samostalnosti (2006) i novi šampionski pehar posle sedamnaest godina. U domaćem prvenstvu (Superligi Srbije) na 18 odigranih utakmica prosečno je beležio 9,9 poena, 3,9 skokova, 1,5 osvojena lopta i 1,9 asistencija. Za dva poena je šutirao 57,7 % (iz 4,3 pokušaja po meču), trojke 35,8 % (iz 2,9 pokušaja po meču) i slobodna bacanja 62,7 % (iz 2,8 pokušaja po meču).

U crveno-belom dresu odigrao je 79 mičeva i postigao 784 (9,9) i imao ukupni index 868 (11,0). Tokom čitave sezone Nikola je crveno-belom dresu propustio samo jednu utakmicu, više od njega je odigrao samo Jaka Blažič koji e propustio ni jednu od 80. Posle kapitena Luke Mitrovića sa 24:30, Kalinić je 23:51 minuta igrač sa najviše provedenih minuta na parketu. A sa 784 poena Nikola je bio drugi strelac Crvene zvezde, odmah iza Bobana Marjanovića koji je postigao 1033 poena, iza čijih 13,1 je imao i drugi prosek 9,9 poena po utakmici. Kalinić je imao i treći indeks korisnosti ekipe (11), bolji od njega bili su samo Marjanović sa 20,6 i Mitrović sa 12,8. Sa prosekom od 3,8 skokova Nikola je bio treći igrač po broju skokova u ekipi odmah iza Marjanovića sa 8,4 i Mitrovića sa 5,8. Sa prosečno 1,05 ukradene lopte, i ukupno 83 Nikola je bio drugi kradljivac ekipe odmah iza Dženkinsa sa prosečno 1,2 i ukupno 95 ukradenih lopti. Činjenica da je u svakoj kategoriji bio među najboljima u ekipi Crvene zvezde govori da je Nikola bio jedan od najzašlužnijih za triplu krunu. Tako je postao je deo najuspešnije generacije Crvene zvezde u istoriji klubu sa Malog Kalemegdana koja je u jednoj sezoni osvojila oba domaća trofeja: nacionalni kup (Kup Radivoja Koraća) i državno prvenstvo (Superligu Srbije), a i regionlanu ABA ligu.

Koliku popularnost je Nikola stekao u Crvenoj zvezdi govori podatak da mu je reper Pam posvetio pesmu Kalina: "Publika se ježi kada na koš krene, pogađa za tri uz zvuk sirene"...

Nakon višenedeljni spekulacija 31. jula 2015. godine potvrđen je prelazak Nikole Kalinića u Fenerbahče Ulker. Budući da je Kalinić bio pod važećim ugovorom, Zvezda je od Fenera dobila obeštećenje u iznosu od čak milion evra, čime je ovo postao najvredniji transfer u istoriji kluba sa Malog Kalemegdana.

Već prve sezone sa Fenerbahčeom je stigao do finala Evrolige, gde su nakon produžetka poraženi od CSKA. Na 29 utakmica u Evroligi prosečno je beležio 4,6 poena, uz 3,3 skoka, 1,2 asistenciju i indeks korisnosti 5,4 za 18,55 minut koliko je provodio u igri. Trofeji nisu izostali, osvojio je kup i šampionat Turske. U prvenstvu je na 37 utakmice prosečno je beležio 6,6 poena, uz tri skokova i 1,6 asistenciju.

Na tri utamice ove sezone u Evroligi prosečno je beležio 5,3 poena, uz 3,3 skoka, 1,7 asistenciju i indeks korisnosti 7,7 za prosečno 21,29 minut koliko je provodio u igri. U prva tri kola turskog šampionata prosečno je beležio 7,3 poena, uz 2,3 skoka i 1,3 asistenciju za prosečno 25,45 minut koliko je provodio u igri.

Kalinić je bio član srpskog međunarodnog programa od 2011. godine kada je dobio poziv mlade reprezentacije do 20 godina, gde na EP pod vođstvom Aleksandra Džikića zauzimaju tek 13. mesto. Na terenu vođa generacije je bio Nemanja Nedović, dok je Kalinić dolazio iz drugog plana sa 6,1 poenom i 4,1 skokom po utakmici, uz tada savršenih 80 % za dva i mizernih 22 % za tri.

Leta 2013 bio je član univerzitetskoj reprezentaciji Srbije, koja je učestvovala na Mediteranskim igrama, gde je osvojena srebrna medalja. U finalu je naša selekcija doživela poraz od domaćina Turske 79:62, a najefikasniji u reprezentaciji Srbije bio je upravo Nikola Kalinić sa 16 poena. Sa istom selekcijom osvojio je i bronzu na Univerzijadi u Kazanu.

Nakon odličnih partija koje je pokazao kao član Univerzitetske reprezentacije Srbije dobio je poziv Dude Ivkovića da se priključi pripremama A reprezentacije. Upornim radom uspeo je da se izbori za mesto među 12 igrača koju su predstavljali Srbiju na Evropskom prvenstvu u Sloveniji. Za kratko vreme nametnuo se selektoru Ivkovicu, i postao starter u većini utakmica. Kao otkrovenje tima, na tom prvenstvu se odlikovao dobrom odbranom, i dobrim skokom (posebno u napadu). Iako je Srbija završila tek na sedmom mestu, kao najveće iznenađenje Evropskog šampionata u reprezentaciji Srbije je bio Nikola Kalinić. On koji je od anonimusa postao igrač o kome se priča u košarkaskim krugovima, sa ozbiljnom dozom respekta. Na 11 utakmica na Evrobasketu prosečno je beležio 2,8 poena 3,9 skokova i 0,8 asistencija po meču za 20,5 minuta koliko je provodio na parketu. Za dva poena je šutirao 52,9 % (iz 1,5 pokušaja po meču), trojke 22,2 % (iz 0,8 pokušaja po meču) i slobodna bacanja 63,6 % (iz jednog pokušaja po meču).

Kalinića odlukuju odličan tajming na skok i velika borbenost, zbog čega je stekao simaptije publike na prvenstvu Evrope u Sloveniji, a našao u planovima državnog tima kod novog selektora Aleksandra Đorđevića. Sa državnim timom je osvojio srebrnu medalju na Svetskom prvenstvu u Španiji 2014. godine.

Kalinić je celo prvenstvo odigrao fenomenalno. Hrabro je ulazio u svaki duel, nije se plašio ni starijih, ni iskusnijih od sebe. Obezbedio je simpatije atraktivnim potezima i još boljim zakucavanjima. Momak velikog odraza i još većeg srca, bio je idealan dodatak i podrška nosiocima igre. Bio je briljantan u odbrani, a odgovoran i upotrebljiv u napadu. Borbeni krilni košarkaš na terenu je u proseku provodio 17 minuta uz učinak od 7,2 poena, 1,9 skokova i 0,8 asistencija. Imao je najbolje procente šuta za dva i tri poena u srpskom timu. Za dva poena je šutirao 76 % (iz 2,8 pokušaja po meču), trojke 62,5 % (iz 0,9 pokušaja po meču) i slobodna bacanja 66,7 % (iz 2 pokušaja po meču).

Ipak, ono što brojke ne mogu da kažu i pokažu je Nikolina fantastična igra tokom čitavog šampionata, a posebno u osmini finala protiv Grčke, kada je uz 12 poena imao i dva sjajna zakucavanja. Zakucavanje u lice preko 215 centimetara visokog Janisa Burusisa, igrača Real Madrida i jednog od najboljih evropskih centara, uz faul, našlo na drugom mestu Top 5 poteza dana (prvo mesto zasužio je reprezentativac Turske Emir Preldžić trojkom za pobedu u poslednjoj sekundi u meču sa Australijom). To zakucavanja Kalinića je bilo kruna najatraktivnijih akcija reprezentacije Srbije na Svetskom prvenstvu. U četvrtfinalu protiv Braziila dao je 5 poena uz indeks 15, ali ostaje upamćeno da je na dva minuta do kraja velikim koracima stigao Markinjosa (koji je previše ležerno krenuo na polaganje) i "udario" neverovatnu blokadu i tako simbolično ozvaničio stop za zeleno-žute (84:56). U polufinalu protiv Francuske (90:85) Kalinić je odigrao još jedan meč na visokom nivou, uz 8 poena, ali na kraju je sve stalo u ona dva bacanja na 16 sekundi do kraja. Iako je prethodno promašio oba penala, Kalinić je u najvažnijem trenutku meča stao na liniju i pogodio oba slobodna bacanja koja su prelomila meč za 86:82. U finalni meč protiv favorizovanih igrača SAD uz Nmanju Bjelicu bio je najefikasniji srpski igrač sa 18 poena, uz perfektnih 7/7 za dva. Atraktivne poteze prodao je i amerima, kada je na sjajnu asistenciju Miloša Teodosića prelepim alej-upom digao je publiku na noge.

Svoje drugo Evropsko prvenstvo sa A reprezentacijom Nikola je solidno počeo, može se reći da je bio na očekivanom nivou u grupnoj fazi Evrobasketa. U prvom meču protiv Španije donosio je energiju timu i uz 4 poena uhvatio je pet lopti. Protiv Nemačke je odigrao samo deset minuta, ali na visokom nivou i zabeležio 6 poena uz 3 skoka. Već protiv Islanda bio jedan od ključnih igrača sa 12 poena, a pogodio tri trojke iz tri pokušaja, uz to imao je i tri skoka i pet asistencija. Naročito je zablistao u duelu sa Turskom, kada je postigao 15 poena (trojke opet šutirao 3/3), uz dva skoka i četiri asistencije. I kada se činilo da polako diže formu u poslednejm meču grupne faze protiv Italije posle dva brutalna alej-upa, usledila je tehničke greške posle koškanja sa Galinarijem. U eliminacionoj fazi teško je bilo prepoznati letećeg Srbina i nebeskog skakača.

Na 9 utakmica Evrobasketa igrao je prosečno 16,4 minuta po utamici uz učinak od 5,8 poena, 2,1 skok i 1,7 asistencija. Zanimljivo da je imao najbolji procanat šuta za tri poena od svih naših reprezentativaca, 54,5 %, pogodio 6 trojki iz 11 pokušaja, ali i najgori sa linije slobodnih bacanja 33,3 % (6/18). Uprkos odličnom procentu šuta van linije 6,75 Nikola nije šutnuo ni jednu jedinu trojku tokom eliminacione faze u Lilu. Inače, na poslednje dve utakmice, koje su bile i najvažnije (u polufinalu protiv Litvanije i u borbi za treće mesto protiv Francuske) na parketu prveo po samo sedam minuta. Srbija je stala u polufinalu, a utisak je da Kalinić u ovom timu nije imao definisanu ulogu, a minutaža mu je bila ispresecana.

Sa seniorsku reprezentacuju Srbije osvojio je srebrnu medalju na Olimpijskim igrama u Riu 2016. Na 8 utakmica u proseku je beležio 4,8 poena, 3,2 skoka i 1,4 asistenciju za 18,12 minuta koliko je provodio u igri. Za dva poena je šutirao 61,9 % (iz 2,6 pokušaja po meču), za tri loših 9,1 % (iz 1,3 pokušaja po meču) a sa linije slobodnih bacanja 43,8 % (iz 4 pokušaja po meču).


Нема коментара:

Постави коментар