Странице

недеља, 5. фебруар 2017.

Aleksandar Katai

Majstor fudbala, nekadašnji napadač Crvene zvezde, Aleksandar Katai, rođen je 6. februara 1991. godine u Srbobranu.

Sa polaskom u prvi razred počeo je da trenira i fudbal u rodnom Srbobranu. Posle smo godinu dana dolazi u Novi Sad i počeo da igra u školi fudbala "Radivoj Mika Radosavljev", gde je naučio osnove fudbalske igre. Zatim je prešao u FK Vojvodinu i tu prošao sve mlađe selekcije od kadeta, omladinaca do prvog tima.

Nakon završetka omladinskog staža, 2009. godine šest meseci je proveo na pozajmici u srpskoligašu Paliću, gde je zabeležio 10 nastupa i postigao tri gola.

Pred start sezone 2009/10 promovisan je u prvi tim Vojvodine. Svoj debi u Superligi imao je 10. marta 2010. godine, kada je ušao u igru na utakmici sa Čukaričkim. Svoj prvi gol postigao je sedam dana kasnije na utakmici sa Mladim Radnikom. Tokom svoje prve seniorske sezone u najjačem rangu takmičenja Kataji je odigrao 165 minuta na 6 utakmica i postigao 3 gola.

Sezone 2010/11 u prvenstvu je odigrao 23 utakmice i za 910 minuta postigao 3 gola. U kupu je na 4 utakmice za 122 minuta postigao jedan gol. Veoma dobre utiske ostavio je u dresu Vojvodine i privukao interesovanje nekoliko klubova kako unutar tako i izvan granica Srbije. Posle samo dve sezone u prvom timu Vojvodine, u leto 2011. godine je potpisao petogodišnji ugovor sa Olimpijakosom, a transfer je iznosio 1.400.000 evra. Urbana legenda, odnosno istinita priča kaže da je tada Srbobranac kupio kamion lubenica i podelio komšijama.

U toku priprema za sezonu 2011/12, igrao je na velikom broju prijateljskih utakmica i obavio prilično dobar utisak. Međutim, zbog velike konkurencije na svojoj poziciji poslat je na pozajmicu u OFI sa Krita, gde za šest meseci odigrao samo dve utakmice i na terenu proveo 147 minuta. Januara 2012. vraća se na pozajmicu u Vojvodinu i do kraja sezone beleži 11 nastupa u prvenstvu i za 588 minuta postiže jedan gol. Odigrao je i 2 utakmice u kupu Srbije i na terenu proveo 147 minuta.

Celu sledeću sezonu 2012/13 proveo je na pozajmici u Vojvodini i odigrao 24 utakmice. Od toga 20 u prvenstvu i za 1 298 minuta zabeležio 5 postignutih golova. U kupu Srbije odigrao je 5 utakmice i na terenu proveo 319 minuta.

Za vreme drugog boravka u Novom Sadu, doživeo je ozbiljne zdravstvene probleme. Oboleo je od trombocitopenije (smanjen broj trombocita). Ležao je u bolnici dve nedelje, a oporavak je trajao nekoliko meseci. Na kraju nije ni ustanovljeno kako je došlo do toga. Lekari su rekli da može da se vrati, ali i da ne mora.

Iako je bio želja Crvene Zvezde, sezonu 2013/14 je proveo na pozajmici u Platanijasu. U Grčkoj ekipi odigrao je 24 prvenstvena meča i za 1 661 minuta postigao osam golova, a zabeležio je 2 nastupa i 134 minuta u kupu.

Na početku prelzanog roka leta 2014. godine spominjalo se da bi Aleksandar Katai mogao da pređe u Crvenu zvezdu kao jedna od najvećih želja trenera Nenada Lalatovića. Konačno, posle mnogo pokušaja i posle četiri odigrana prvenstvena kola i isto toliko pobeda beogradski crveno-beli su 31. avgusta 2014. godone uspeli da dovedu nekadašnjeg mladog reprezentativca Srbije. Katai dolazi na Maraklanu kao pozajmljeni igrač Olimpijakosa, ali ugovoru postoji otkupna klauzula teška 600.000 evra koju će crveno-beli moći da aktiiviraju ukoliko budu bili zadovoljni njegovim partijama.

Na Beogradskoj Marakani zvanično je predstavljen 1. septembra, ali nije blistao u prvom delu sezone, kada je bilo očigledno da nije dovoljno fizički spreman i da ima nekoliko kilograma viška. Povremeno demonstrirao vrhunske tehničke sposobnosti, ali posle zimskih priprema doterao je kondiciju, podigao formu, pa i vratio interesovanje za fudbal, što se videlo na terenu. Za razliku od jesenjeg dela šampionata izazvao je brojne pozitivne kritike i potvrdio ocene da je reč o fudbaleru koji bi mogao da doprinese mnogo u borbi crveno-belih za drugi uzastopni naslov šampiona. Iako do odbrane titule nije došlo, Katai je uz Darka Lazovića i Luku Jovića bio najbolji igrač Zvezde u prolećnom delu šampionata. Tokom prve sezone u Zvezdi Sale je na terenu prove 1 661 minut na 20 prvnstvenih i 134 minuta na 2 kup utakmice. U prvenstvu je postigao dva gola u pobedama nad OFK Beogradom (2:1) i Jagodinom (3:2).

Leta 2015. godine Katai je dobio papire iz Olimpijakosa i kao slobodan igrač nastavio saradnju sa crveno-belima. Napustio je Olimpijakos, a da nije odigrao nijedan meč za atinski tim, već je ceo staž kao igrač Grčkog giganta proveo na pozajmicama. Početak sezona nije slutio na dobro, usledilo je brzo ispadanja iz kvalifikacija za Ligu Evrope od Kairata. Zvezda je pretrpela dva nesrećna poraza (0:2 i 2:1) a Katai je na terenu proveo 166 minuta.
Pred početak Super lige Srbije Katai je u uzeo najteži Zvezdin dres, to je onaj dres što su nosili "Piksi", "Genije", "Rambo" i mnogi majstori, dres sa broj 10. Mnoge je upravo ovaj dres sputao da pokazu svoje znanje, ili ga nisu ni imalli, ali Zvezdina desetka je preporodila Kataija, postao pravi "Magiko" ili što bi Peca Popović rekao "majstor sa čardaš nogama".
Možda i prekretnica u celoj sezoni bila je utakmica trećeg kola protiv Radničkog iz Niša, kada je Zvezda od 0:1, u 88. minutu golom Jovića stigla 1:1, a onda je Katai u 91. minutu promašio penal verovatno za pobedu. Poste toga usledila je Zvezdina rapsodija i rekordna serija od 24 uzastopne pobede. Upravo je Kataji bio jedan od najzaslužnijih za fenomenalne rezultate ekipe Miodraga Božovića, koji je izgleda uspeo da probudi ono najbolje u momku za koga se godinama pričalo da uporno radi u korist svoje štete.
U 45. po redu anketi "večernjih novosti", "kapiteni biraju fudbalera godine" Katai je izabran za najboljeg igrača domaćeg prvenstva 2015. godine.
Fantastična sezona ne samo Kataija, već i cele ekipe iz Ljutice Bogdana koja je u jednom periodu sezone (pre plej-ofa i podele bodova) imala 32 boda više od "večitog rivala", doveo do titule državnog prvaka 27. put.
Tokom najbolje sezone u svojoj karijeri i najbolje sezone Zvezde u ovom veku Katai je u Superligi Srbije odigrao 37 utakmica, na terenu proveo 2 129 minuta. Svojim lucidnim pasovima "ispod zemlje" ali i onim "izvan logike" zabeležio je i deset asistencija. Sa 21 postignutim golom bio je najbolji strelac Superlige za sezonu 2015/16, i postao prvi vlasnik trofeja koji nosi ime "Slobodan Santrač". U kupu Srbije odigrao je jednu utakmicu (90 minuta), protiv Bačke (3:1) i postigao dva gola.

Novu sezonu počeo je kvalifikacijama za Ligu šampiona, gde je blistao na Malti, kada je lobovao Bonela golmana Valete, a nakon sjajnog driblinga asistirao je za gol Sikimića i konačnih (1:2). U Beogradu je presudio Valeti golom za 2:1 i tako od 4 postignuta gola dao 2, a učestvovao u postizanju tri. U 3. kolu kvalifikacija protiv bugarskog Ludogoreca poneo je i kapitensku traku usled izostanka kapitena Lukovića. Katai bio strelac za 1:1 posle fantastičnog solo prodora, i Zvzeda je iz Razgala donela pozitivnih 2:2. Međutim, posle beogradski 2:2, usledili su produžetci i nesrećno ispadanje posle 120 minuta i 2:4. Katai je u kvalifikacijama za Ligu šampiona na 4 utakmice odigrao 381 minut i postigao 3 gola. Zatim je usledio nastup i u kvalifikacijama za Ligu Evrope, ali ni tu Zvezda nije uspela da se plasira u grupnu fazu, a Katai je za 180 minuta na dve utakmice postigao jedan gol italijanskom Sasuolu. U Superligi Srbije odigrao je 241 minut na 4 utakmice i postigao 2 gola. U deset utakmica 2016/17 sezone u dresu Crvene zvzede Katai je postigao šest golova.

Za tačno dve godine, koliko je proveo na "Marakani" odigrao je 68 utakmica u crveno-belom dresu, postigao 31 gol i imao 15 asistencija. Osvojio je šampionsku titulu u sezoni 2015/16, kada je bio i bio najbolji strelac lige.

Poslednjeg dana prelaznog roka, tačnije u poslednjim minutima letnje "fudbalske pijace" (31.08.2016.) najbolji fudbaler Crvene zvezde je potpisao trogodišnji ugovor sa Deportivo Alavesom. Crvena zvezda je dobila obeštećenje od 2.000.000 evra, uz 20 posto naredne prodaje odličnog veziste. Uz to Katai je oprostio Zvezdi 350.000 evra, koji su mu pripadli po prethodnom ugovoru sa crveno-belima.

Katai je debitovao za Alaves u četvrtom kolu Primere u duleu sa Deportivom iz La Korunje, ušao je u igru u 62. minutu kada je zamenio Edgara Mendeza, a meč u Vitoriji završen je bez golova. Od dolaska u Alaves Katai je za Deportivo odigrao 309 minuta na 8 utakmica u Primeri i 458 minuta na 6 utakmica u kupu Kralja.

Iako je dres Crvene zvezde nosio samo prvih osam meseci 2016. godine, kapiteni superligaša po drugi put zaredom su izabrali Aleksandar Kataia za najboljeg fudbalera domaćeg prvenstva.

Katai je od malih nogu nastupao za reprezentativne selekcije Srbije, od U-14 do U-21. Za mladu reprezentaciju Srbije U-21 zabeležio je dva nastupa. Prvo učešće zabeležio je u porazu (1:0) od vršnjaka iz Francuske, a drugi put učestvovao takođe u porazu od Švedskog nacionalnog tima (2-1).

Za najbolju reprezentaciju Srbije debitovao 13. novembra 2015. godine u prijateljskoj utakmici protiv Češke (1:4) u Ostravi, kada je zamenio Dušana Tadića u 59. minutu. Nakon toga nije dobijao poziv selektora Ćurčića, a ni Muslina za reprezentaciju Srbije tokom najbolje sezone i kao najbolji igrač i strelac Superlige Srbije. Početkom novih kvalifikacija (septembra, 2016.) počeo je da igra za reprezentaciju i to kao džoker sa klupe. U A reprezentaciji Srbije sakupio je 6 nastupa.